MADE BY FIRE PROJEKT – TRIENNALE MILANO

Category
Art kolekce, Malované vázy, Produkty, Značky
Rok vzniku projektu

2023

 

O projektu

 

MADE BY FIRE

17/04/2023–23/04/2023

Triennale Milano, Viale Alemagna 6, Milano, AREA 1A + AREA 1B / CURVA P1

 

Síla i křehkost českého skla a porcelánu ve zkoušce ohněm. Unikátní výstavní projekt Moravské galerie v Brně ve spolupráci s pražským mezinárodním festivalem designu Designblok představuje to nejlepší z českého skla, porcelánu a keramiky na pozadí zásadních společenských a environmentálních událostí současnosti.

 

 

WHAT IS THE FUTURE OF HAND-CRAFTED BOHEMIAN GLASS?

 

Projekt čítající 3 volné objekty vytvořené exkluzivně pro výstavu MADE BY FIRE v Miláně 2023.

 

Jaká je budoucnost tradičních českých značek skla? Dokážeme udržet ruční výrobu luxusních křišťálových výrobků?

 

Níže krátké texty k jednotlivým objektům.

 

1) Moser váza s rytinou koně – Vázu z foukaného skla ručně rytou, vyráběnou tradičními řemeslnými postupy asi nejznámější českou sklářskou firmou Moser a vycházející z estetiky 18. a 19. století, cíleně postupuji dalšímu výrobnímu procesu, který vázu redesignuje a vnáší do ní další, časově i koncepčně kontrastní roviny. Řemeslně přepychový ve své podstatě hotový objekt moserovské vázy exponuji nástřiku barvy spreje. Nepravidelné stékání nanesené barvy už zcela předvídat nelze a vůči historizujícímu manuálnímu dekoru se tak rychlá akce spreje může jevit místy jako obrazoborecká. Syté barvy a jejich pigmentová struktura dostává dříve chladné řezy kotoučků na skle do úplně jiného rozměru. Rytina na váze díky barvám ožívá a dýchá, stává se nejen řemeslnou, ale i uměleckou hodnotou – nositelem myšlenky.

 

2) Egermannovská váza s vysokým smaltem a malbou zlatem doplněna o jakousi pouťovou náladu (malované pouťové perníky s texty a sladká pěna), barvy, zdobnost, folklor, detailnost a perfekcionismus, romantická sdělení – idea za tímto objektem je „SÍLA V CUKRU“. I na první pohled kýčovité věci, které nás nutí je v ten moment odsoudit, mohou mít v sobě ukrytou obrovskou hodnotu řemeslné práce a lokální tradice. Takto vnímám právě vázy zdobené vysokým smaltem a pouťové perníky či podobně „lidové“ předměty a kroje.

 

3) Bohemia Crystal váza s tradičním broušeným dekorem – modifikovaná tradice broušeného českého křišťálu, přirozeným procesem růstu krystalů boraxu na váze umístěné ve skleněném boxu (akvariu). Dekorativní sklo s charakteristickým logem Bohemia Crystal a asi nejznámějším broušeným dekorem PK500 je příznačnou ukázkou českého sklářství minulého století. Vázy, košíčky, labuťky a skleničky ze kterých se nesmělo pít. Kdysi naleštěné skvosty dnes pomalu pokrývá prach a z chlouby našich předků se stává nostalgický symbol ukazující ale obrovskou řemeslnou zručnost našich mistrů sklářů.

 

Umělecké fotografie by Shotby_us.

 

Projekt Made by Fire tematizuje postdigitální éru, která je na jednu stranu reprezentovaná environmentálními strategiemi, a na stranu druhou jen velmi těžko balancuje hranici nepříliš energeticky náročné výroby, udržitelnosti a současně funkčnosti. Apel projektu viditelně poukazuje na politickou naléhavost sdělení, jejíž důsledky jsou však zcela závislé na konkrétních rozhodnutích, na nichž lze současně pozorovat příklad stavu českého skla a porcelánu. Jejich osudy se tak stávají modelovými příklady, které je možno analogicky sledovat i v rámci globální ekonomiky.

 

Danica Kovářová a Eva Slunečková, kurátorky výstavy

 

Maxim Velčovský, koncepce a design výstavy, autorská spolupráce

 

Vítězslav Danda / edit! architects, architektura a design výstavy

 

Stephan Hamel, odborný poradce

 

Lukáš Kijonka, grafické řešení

 

Hana Knížová, fotografie

 

Další termíny výstavy:
4.–8. 10. 2023 Designblok, Míčovna Pražského hradu
17. 11. 2023 – 31. 8. 2024 Moravská galerie v Brně, Uměleckoprůmyslové muzeum

 

Projekt Made by Fire se koná pod záštitou předsedy vlády České republiky prof. PhDr. Petra Fialy, Ph.D., LL.M., ministra kultury České republiky Mgr. Martina Baxy a ministra průmyslu a obchodu České republiky Ing. Jozefa Síkely.

 

Výstava Made by Fire je součástí oslav výročí 150 let od založení Uměleckoprůmyslového muzea v Brně.

 

Realizováno v rámci projektu „Made by Fire“, reg. číslo projektu 0215000060 za finanční podpory Ministerstva kultury z programu Národní plánu obnovy, výzva Mobilita II.